Oświadczenie senatorskie Janiny Sagatowskiej wygłoszone podczas 4 posiedzenia Senatu RP VIII kadencji w dniu 19 stycznia 2012 roku skierowane do Ministra Sprawiedliwości w sprawie planów likwidacji Sądu Rejonowego w Nisku.

Szanowny Panie Ministrze!

W imieniu swoim oraz władz samorządowych powiatu niżańskiego oraz mieszkańców ziemi niżańskiego stanowczo protestuję wobec planów likwidacji Sądu Rejonowego w Nisku.

Sąd Rejonowy w Nisku ma bardzo ważne znaczenie dla społeczności powiatu niżańskiego i stanowi jedną z najważniejszych instytucji w powiecie. Sąd w Nisku funkcjonuje od 1867 roku. Poza okresem 1975-1989 działa nieprzerwanie. Obecnie liczy cztery wydziały: cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych. Właściwość miejscowa Sądu obejmuje 8 gmin – 7 tworzących Powiat Niżański i 1 z terenu Powiatu Stalowowolskiego. Sąd obejmuje swoją właściwością łącznie ok. 75 tys. mieszkańców. Likwidacja Sądu wpłynie więc niekorzystnie na dostęp mieszkańców do tej instytucji, ale również spowoduje podwyższenie kosztów dojazdów oraz wydłuży czas toczących się przed sądem postępowań.

Zlikwidowanie Sądu Rejonowego w Nisku i utworzenie wydziałów zamiejscowych Sądu Rejonowego w Stalowej Woli w zdecydowanym stopniu obniży rangę sądu i samego powiatu niżańskiego.

Przeciwko likwidacji sądu protestują władze samorządowe, które słusznie zauważają, że planowane wyprowadzenie Sądu Rejonowego z Niska, będącego siedzibą powiatu, oznacza degradację Powiatu Niżańskiego i samego miasta Nisko.

Wprowadzanie zmian w strukturze sądów rejonowych w Polsce nie może odbywać się tylko i wyłącznie ze względu na ilość etatów sędziowskich. Pozorne oszczędności w likwidacji sądów rejonowych spowodują przerzucenie kosztów na mieszkańców. Sądownictwo w Polsce, jako instytucja szczególnego zaufania publicznego musi być blisko obywateli i świadczyć swoje zadania w sposób profesjonalny. Likwidacja sądów ze względu na ilość etatów sędziowskich budzi najgłębszy sprzeciw oraz obawy o podważanie standardów państwa demokratycznego.

Należy zauważyć, że efektem planowanej likwidacji Sądu Rejonowego w Nisku będzie ograniczenie mieszkańcom realizacji konstytucyjnej zasady dostępności do wymiaru sprawiedliwości. Przywoływane uzasadnienia ekonomiczne w żaden sposób nie usprawiedliwiają ogromnych kosztów społecznych planowanych zmian.

Apeluję jako Senator Ziemi Niżańskiej o pozostawienie Sądu Rejonowego w Nisku jako samodzielnej jednostki sądownictwa powszechnego w Polsce.

Janina Sagatowska
Senator RP