Oświadczenie złożone przez senator Janinę Sagatowską na 7. posiedzeniu Senatu w dniu 14 marca 2012 r. Oświadczenie skierowane do ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka w sprawie propozycji ustawowych, które będą chronić polski przemysł zbrojeniowy przed zagrożeniami wynikającymi z implementacji dyrektywy zbrojeniowej.

Szanowny Panie Ministrze!

21 sierpnia 2011 r. upłynął termin wyznaczony krajom UE, w tym Polsce, na implementację opublikowanej dwa lata temu dyrektywy 2009/81/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynowania procedur udzielania zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa.

Dyrektywa obronna niesie za sobą wiele zagrożeń dla naszego rodzimego przemysłu zbrojeniowego, który, w myśl nowych przepisów unijnych, będzie musiał konkurować z wielkimi europejskimi koncernami zbrojeniowymi.

Nasze zakłady zbrojeniowe niestety nie są przygotowane do walki z zagranicznymi przedsiębiorstwami o zamówienia z Ministerstwa Obrony Narodowej. Bez wątpienia zamówienia Ministerstwa Obrony Narodowej na poziomie 5,5 miliarda PLN rocznie będą w zakresie zainteresowania zagranicznych przedsiębiorstw zbrojeniowych, które w otwartym przetargu będą w stanie zaproponować lepszą ofertę cenową. W konsekwencji brak odpowiednich zabezpieczeń interesów rodzimego przemysłu zbrojeniowego w polskim systemie prawnym może doprowadzić do powolnego upadku sektora obronnego w Polsce.

W związku z tym bardzo proszę o przedstawienie szczegółowej informacji na temat prac w Ministerstwie Obrony Narodowej nad nowelizacją przepisów dotyczących zamówień publicznych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa wynikających z konieczności implementacji dyrektywy 2009/81/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 lipca 2009r.

Proszę o przedstawienie propozycji ustawowych, które będą chronić polski przemysł zbrojeniowy przed zagrożeniami wynikającymi z implementacji dyrektywy zbrojeniowej.

Janina Sagatowska
Senator RP