Odpowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na oświadczenie złożone przez senator Janinę Sagatowską na 20. posiedzeniu Senatu w dniu 9 listopada 2012r. w sprawie dopłat bezpośrednich dla rolników.

Pobierz odpowiedź (pdf)

Treść oświadczenia senator Janiny Sagatowskiej:

Oświadczenie złożone przez senatorów Jana Marię Jackowskiego, Grzegorza Wojciechowskiego, Marka Martynowskiego, Andrzeja Pająka, Krzysztofa Słonia, Andrzeja Matusiewicza, Przemysława Błaszczyka, Bohdana Paszkowskiego, Wojciecha Skurkiewicza i Janinę Sagatowską

na 20. posiedzeniu Senatu w dniu 9 listopada 2012 r.

Oświadczenie skierowane do prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska

Szanowny Panie Premierze!

Sejm RP w uchwale z dnia 25 kwietnia 2012 r. sformułował pod adresem rządu RP następujące wezwanie. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zaniepokojenie przedstawionymi przez Komisję Europejską propozycjami legislacyjnymi dotyczącymi systemu dopłat bezpośrednich dla rolników (KOM (2011) 625). Propozycje te zmierzają do utrzymania po 2013 roku niesprawiedliwych i dyskryminujących niektóre państwa członkowskie, w tym Polskę, zasad podziału środków przewidzianych na dopłaty bezpośrednie dla rolników. Podział ten ma być dokonywany nie na podstawie obiektywnych kryteriów jednakowych dla wszystkich państw członkowskich, lecz na podstawie tak zwanego kryterium historycznego, wyznaczonego przez wielkość środków otrzymywanych przez państwa członkowskie w przeszłości. Komisja Europejska zaproponowała jedynie niewielkie zmniejszenie dyskryminujących różnic w podziale środków, utrzymała jednak co do zasady niesprawiedliwe kryterium historyczne.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że proponowany system podziału środków prowadzi do utrzymania rażąco niesprawiedliwych różnic w wysokości dopłat dla rolników w poszczególnych krajach członkowskich, także w Polsce. Utrzymanie niesprawiedliwego systemu dopłat bezpośrednich narusza zasadę niedyskryminacji obywateli UE – w tym wypadku rolników – ze wzglądu na przynależność państwową (art. 18 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej), a ponadto narusza zakaz dyskryminacji między producentami wewnątrz Unii (art. 40 ust. 2 Traktatu). Sejm podkreśla ponadto, że w myśl prawa unijnego przy ustalaniu wspólnej polityki rolnej mogą być brane pod uwagę różnice między regionami rolniczymi, nie zaś różnice między państwami członkowskimi (art. 39 ust. 2 lit. a Traktatu). Powyższa dyskryminacja powoduje zagrożenie dla przyszłości rolnictwa w krajach członkowskich dotkniętych dyskryminacją, w tym rolnictwa w Polsce.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do Rządu o stanowcze przeciwstawienie się propozycjom legislacyjnym Komisji Europejskiej, niesprawiedliwym oraz dyskryminującym polskich rolników i zagrażającym przyszłości polskiej wsi. Sejm wspiera Rząd w podjęciu wszelkich możliwych działań politycznych i prawnych zmierzających do:

  • uproszczenia wspólnej polityki rolnej,
  • skierowania środków na konkurencyjność i postęp oraz
  • zapewnienia sprawiedliwego i niedyskryminującego systemu dopłat bezpośrednich dla rolników, opartego na zasadach równych dla wszystkich państw członkowskich.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do Parlamentu Europejskiego o zapewnienie systemu dopłat bezpośrednich niedyskryminujących rolników ze względu na przynależność państwową”. Uchwałę podobnej treści podjął także Senat RP – w dniu 16 lutego 2012 r. Obydwie uchwały zostały podjęte na początku roku, pragniemy zatem zapytać, co rząd zrobił w celu realizacji tych działań. Prosimy o informację, jakie działania w tym zakresie zostały podjęte i jakie są efekty tych działań.

Pragniemy ponadto zapytać, czy znana jest Panu Premierowi wypowiedź minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej zawarta w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” z dnia 29 października 2012 r., w którym to wywiadzie pani minister oświadczyła, że rząd polski nie będzie wetował budżetu UE, nawet jeśli dopłaty dla rolników zostaną zmniejszone. Czy Pan Premier podziela pogląd pani minister? Czy rząd RP rzeczywiście zgadza się na obniżenie dopłat bezpośrednich, a jeśli tak, to dlaczego tak czyni, skoro uchwały Sejmu i Senatu jednoznacznie wzywają do walki o zwiększenie dopłat i wyrównanie ich do poziomu średniego w UE?

Z poważaniem:

Jan Maria Jackowski
Grzegorz Wojciechowski
Marek Martynowski
Andrzej Pająk
Krzysztof Słoń
Andrzej Matusiewicz
Przemysław Błaszczyk
Bohdan Paszkowski
Wojciech Skurkiewicz
Janina Sagatowska