Pamięć oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego z grupy pułkownika Zieleniewskiego - uczestników walk z Wehrmachtem i Armią Czerwoną, wziętych do sowieckiej niewoli w 1939 roku w rejonie Momot i Bukowej, uczczono w niedzielę, 27 września 2015 roku w Momotach Górnych. 76 lat temu Janów Lubelski na kilka godzin odbito z rąk okupanta. Jednodniowe wyzwolenie 29 września 1939 roku to dla wielu mieszkańców Janowa ważna data. Nic więc dziwnego, że wielu z nich wywiesza flagi, okazując w ten sposób hołd bohaterom tamtych lat.

Przesłanie uroczystości, upamiętniających losy żołnierza Kampanii Wrześniowej 1939 roku, podkreślił patronat honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzeja Dudy.
Tego dnia, podczas polowej mszy świętej polecano miłosiernemu Bogu ofiary drugiej wojny światowej, poległych i zamordowanych, zamęczonych na Golgocie Wschodu i Zachodu. Wydarzenia sprzed 76 lat w Momotach Górnych, pokazujące zaciętą walkę polskich żołnierzy z sowieckim najeźdźcą, zobrazowała mała rekonstrukcja historyczna w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim.

Lata przemijają, historia się toczy... w kontekście wydarzeń historycznych, o obecnej sytuacji politycznej Polski, działaniach Rosji i Unii Europejskiej, próbach zakłamywania polskiej historii, ale i budującej postawie polskiej młodzieży mówiła Janina Sagatowska - Senator RP.

Jak co roku rangę uroczystości podkreśliła obecność wojskowej asysty honorowej, wystawionej przez Wielonarodową Brygadę z Lublina. Asyście towarzyszyła orkiestra wojskowa z Lublina pod dowództwem tamburmajora młodszego chorążego Dominika Pytka.
Ważną częścią obchodów - oprócz modlitwy i Apelu Poległych, był moment składania kwiatów przed pomnikiem, symbolizującym losy polskiego żołnierza z września 1939 roku.

W patriotyczno - religijnych uroczystościach wzięli udział kombatanci, harcerze z Niska i ze Stalowej Woli, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, partii politycznych, urzędów oraz instytucji rządowych i samorządowych a wśród nich Lucjusz Nadbereżny - Prezydent Stalowej Woli, oraz Stanisław Szymula upamiętniający historię Armii Krajowej i Podziemia Niepodległościowego po zakończeniu II Wojny Światowej.