Dnia 27 lipca 2016 roku rozpoczęło się I Forum Polonii Amerykańskiej w Rzeszowie, w którym Pani Senator Janina Sagatowska jako przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą wzięła aktywny udział. W przeddzień rozpoczęcia forum Pani Senator była gościem programu TVP Rzeszów KONKRETY I OPINIE, w którym opowiedziała o pracach Komisji.

W czasie uroczystej sesji sejmiku województwa podkarpackiego, na której radni przyjęli stanowisko dotyczące Forum Polonii Amerykańskiej, Pani Senator odczytała Oświadczenie skierowane do marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla złożone przez siebie oraz Stanisława Karczewskiego na 23. posiedzeniu Senatu w dniu 22 lipca 2016 roku.
Pragniemy przede wszystkim wyrazić olbrzymi szacunek i wdzięczność za podjęcie się trudu zorganizowania Kongresu Polonii Amerykańskiej, który w tym roku po raz pierwszy odbywa się w Polsce, w Rzeszowie, w stolicy województwa podkarpackiego. Podkarpacie szczególnie związane jest ze środowiskiem polonijnym, gdyż właśnie z tych stron emigrowało mnóstwo Polaków z przyczyn często związanych ze skomplikowaną sytuacją życiową lub polityczną (...)
Jako senator ziemi podkarpackiej i przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą pragnę zapewnić – przede wszystkim łącznie z panem marszałkiem Stanisławem Karczewskim, któremu tak leży na sercu sprawa dobra i pomyślności Polonii oraz całej naszej ojczyzny – o swoim uczestnictwie w obradach I Forum Polonii Amerykańskiej w Polsce. Będziemy służyć radą i przewodnictwem w sprawach polonijnych. Niech mottem naszych wspólnych, polsko-polonijnych, z udziałem Polonii amerykańskiej, spotkań będą słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: "Polonia jest ważna dla Polski, tak jak Polska jest ważna dla Polonii. Obie są sobie wzajemnie potrzebne".
W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce odbyła się uroczysta inauguracja Forum Polonii Amerykańskiej w Polsce. Oprócz przedstawicieli Polonii Amerykańskiej uczestniczyli w niej także zaproszeni goście – m. in. Szef Gabinetu Prezydenta RP, Adam Kwiatkowski oraz Marszałek Senatu RP, Stanisław Karczewski, który zapowiedział organizację w 2018 roku w Polsce Forum Polonii z całego świata.
Po uroczystej inauguracji Forum Polonii Amerykańskiej odbyły się panele dyskusyjne. Pierwszy poświęcony był starym i nowym zasadom opieki nad Polonią i Polakami za granicą. W kolejnym panelu, w którym wzięła udział Pani Senator Janina Sagatowska goście mówili o wyzwaniach generacyjnych, o tym jak zachować tożsamość narodową na przestrzeni pokoleń. "Co łączy, a co dzieli Polskę z Polonią w Stanach Zjednoczonych?" – to temat ostatniego panelu dyskusyjnego.

Forum Polonii Amerykańskiej organizowane jest wspólnie przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" pod Honorowym Patronatem Marszałka Senatu RP oraz przy finansowym wsparciu Kancelarii Senatu RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Partnerami lokalnymi projektu są: Miasto Rzeszów, Miasto Stalowa Wola, Miasto Sanok, Powiat Sanocki, Gmina Lubaczów.