Polska na rozdrożu
Dziękuję, że zechciał pan profesor przyjąć ponowne zaproszenie na spotkanie z nami. Ci, którzy byli na poprzednim wykładzie, dużo zyskali. Dziś, dzięki panu, poszerzymy naszą wiedzę o sytuacji w Polsce i w Europie. A to, że jesteśmy tutaj razem, jest krokiem ku koniecznym zmianom – mówiła organizatorka "Wszechnicy obywatelskiej" senator Janina Sagatowska, witając prof. dr. hab. Włodzimierza Dłubacza w progach Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli.
Ratujmy miejsca pracy w Rudniku nad Sanem!
Dramat bezrobocia jest obecnie największym wyzwaniem dla rządzących. Brak pracy i groźba jej utraty to najczęstszy temat, na jaki w moich biurach senatorskich rozmawiam z mieszkańcami całego Regionu Nadsańskiego. Codziennie spotykam się z młodymi, osobami w sile wieku i starszymi, którzy mając odpowiednie doświadczenie i kompetencje nie mogą otrzymać godnej pracy, a często stają się ofiarą wyzyskiwaczy, żerujących na wielkiej motywacji tych osób do podjęcia zatrudnienia.
Nie bójmy się być dobrymi i wrażliwymi
Zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie zwyciężą. Jakże mocno przemawiają do nas te słowa Chrystusa w takich historycznych, przełomowych wydarzeniach, jak wybór Papieża.
Uchwała odrzucona
W czerwcu ubiegłego roku biskup, były Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej ks. prof. Wacław Świerzawski – senior, zwrócił się do mnie z prośbą o podjęcie przez Senat uchwały dla uczczenia wielkiego króla Polski, Świętej Królowej Jadwigi. Znakomitą okazją do przypomnienia tej wielkiej postaci w naszym społeczeństwie była 15. rocznica jej kanonizacji przez bł. Ojca Świętego Jana Pawła II. Działania w Senacie podjęłam niezwłocznie z grupą senatorów Prawa i Sprawiedliwości, bo tylko ci chcieli poprzeć projekt tej uchwały. Skierowaliśmy do marszałka Senatu Borusewicza projekt uchwały z prośbą o nadanie prawnego biegu tej propozycji. Na początku października projekt został, zgodnie z procedurą, przekazany do rozpatrzenia przez senacką Komisję Ustawodawczą pod przewodnictwem senatora PO Piotra Ziętarskiego. Został rozpatrzony po upływie 4 miesięcy i głosami senatorów Platformy Obywatelskiej zaproponowany Senatowi do odrzucenia.
Czy taką Polskę mieć chcemy?
Jakiś czas temu zaczęłam na łamach "Naszego Czasu" przypominać Wielkich Polaków, których naczelną dewizą całego chlubnego życia była miłość do Ojczyzny, poświęcenie i oddanie dla niej. Bóg, Honor i Ojczyzna kształtowały ich charaktery i wyznaczały drogę wspaniałego życia, a często i śmierci za Ojczyznę. Dziś chciałabym przypomnieć jakże aktualne rozważania jednego z takich Wielkich Polaków – Adama Bienia, ministra Rządu Londyńskiego, skazanego w moskiewskim procesie Szesnastu, na czele z generałem Okulickim, na pięć lat więzienia moskiewskiej Łubianki. Minister Adam Bień poniższe rozważania pisał w Ossali – powiat staszowski – we wrześniu roku 1992. Dane mi było przez parę lat czerpać z osobowości i wielkości Adama Bienia, za co Bogu nieustannie dziękuję. Oto fragment szerszej ówczesnej wypowiedzi.